Botoks Nedir?

Botoks nedir gibi sorular günümüzde estetik alanında en çok sorulan sorulardandır. Botoks cildin kırışıklıkları ve ince çizgileri yok etmek amacı ile kullanılan tıbbi bir yöntemdir. Botoks estetik alanı dışında küçük kas sorunları olan kişilerde de kullanılmaktadır. Botoks tedavisi uygulanacak kişilerde kesinlikle kesme işlemleri yapılmamaktadır.

Uygulanırken anlık acılar ve ağrılar dahi hissedilmeden yapılan bir tedavi yöntemidir. Botoks bir ilaçtır ve oldukça zehirli bir maddedir ancak doğru oranda doğru yere uygulandığında olumlu sonuçlar verebilmektedir. Botoks tedavisi ilk olarak tıp dilinde blefarospazm halk arasında ise göz tembelliği olarak bilinen göz kapaklarını düzgün olarak hareket ettirememesi hastalığında uygulanmış ve sonuç ciddi oranda olumlu sonuçlanmıştır.

Sonrasında ise kaş kaldırması hastalığı olarak bilinen kaşların kalkması sonucu alın kısmında oluşan çizgileri yok etmek için kullanılmıştır.

Neden Botoks Yapılır?

Yaşlanma sonucu cildimiz de sarkmalar kırısıklıklar en üst düzeyde oluşur. Mimiklerimiz ile hareket ettirdiğimiz yüz kısmımızın herhangi bir yerinde mesela göz kapakları, kaş oynatmaları vb. botoks tedavisi ile yok edilmektedir. Botoks kaslarımızın sertleşmesi sonucu kırışıklara uygulanır.

Botoks Nasıl Yapılır?

Botoks yapılırken botulinum toksini maddesine seyreltme işlemi yapılır. Seyreltilen toksin kırışıklıkların bulunduğu nöromüskuler dokulara yani krışık olan cilde enjekte edilir. İlaç sertleşmiş kas dokusuna enjekte edilmeden yarım saat kadar önce ise lokal anestezi kremleri sürülür. Bu krem dezenfekte etmesi amacı ile sürülür. Sonrasında küçük iğne yardımları ile botoks ilacı enjekte edilir. Birden fazla iğne kullanılarak yapılan bir yöntemdir. Botoks tedavisi 20 dakika kadar sürebilir. Yapıldıktan sonra etkisini göstermesi kişiden kişiye farklılık gösterse de ortalama süresi 72 saattir. Bazı insanlarda etki süresi 5-7
güne kadar uzamaktadır.

Botoks Tedavisi Tehlikeli Midir?

Dünya da bulunan zehitlerin en tehlikeli olanlarından biride botulinum toksinidir. Bilinçsiz kullanılması Solunum yetmezliği gibi çeşitli hastalıklara hatta ölüme yol açabilmektedir. Botoks ilacı aynı zamanda tam bir protein deposudur. Botoks nedir diye uzman bir doktora danışmak sizin için daha mantıklı bir yol diyebiliriz. Botoks yapacak kişi bu alanda uzmanlaşmış bir doktor olmalıdır. FDA standartlarına uygun olan botoks ilacı kullanımı yapılmalıdır.

Botoks Sonrası Yan Etkiler?

· Tedavi uygulanan bölgede hafif ağrı, gözle görülür kızarıklık ve ödem sorunları
· Beyinde uyulukluk ve şiddetli geçici baş ağrıları
· Arada sırada mide bulantısı şikayetleri
· Botoks uygulanan kasların yakınlarındaki kaslarda geçici felç
· Yutkunma problemleri
· Grib’e benzer solunum yolu sorunları
· Safra kesesin de oluşan işlevsellik
· Yüksek ateş ve titreme gibi sorunlar
· Ağzınızın sık sık kuruması

Bu yan etkiler genellikle hastaların %90’ında görülmez. Bazı hastalarda bağışıklık sistemi zayıflıkları görüldüğü için yan etkiler meydana gelmektedir. Botoksun nereye yapılacak olduğu da yukarıdaki belirtilerin olmasına sebep olabilir. Örneğin boğaz kısmına yapılan botoks tedavisi geçici yutkunma problemlerini çıkarabilmektedir. Ağzın çevresinde botoks uygulanır ise yamuk gülümsemeler meydana gelebilmektedir. Yüz estetiğin de uygulanan en çok yöntem botoks tedavisidir.

Botoks’un Etkisi Ne Kadar Sürede Kaybolur?

Botoks tedavisi görmüş bir kişinin vücudunda 6 ay boyunca durabilmektedir. Bu süre ilk uygulanmış vücut için geçerlidir. 2. tedavi de botoks süresi dahada uzamaktadır bunun süresi ise kişiden kişiye değişmektedir. Eğer sürekli olarak botoks yaptırmayı düşünüyorsanız vücudunuza etkisi yılları bulabilmektedir.

Botoks Yaptıracak Olan Kişilere Öneriler;

· Botoks yaptırmaya karar verdiyseniz tedaviden önce vitamin almayı bırakmalısınız. Özellikle E vtamini alımını kesmelisiniz.
· Aspirin ağrı kesici ve antibiyotik gibi ilaçlar kullanıyorsanız tedaviden önce bırakmalısınız. Aksi halde tedavi sonrası botoks uygulanan bölgelerde kızarma ve morarma gibi geçici sorunlar yaşama ihtimaliniz vardır.
· Botoks yapıldıktan sonra kalsiyum maddesinin çok olduğu yiyecekleri tüketmemelisiniz.
· Botoks mimik kaslarına uygulandığı için tedavi sonrası yaklaşık 4-6 saat boyunca mimiklerinizi oynatmamalısınız.
· Hijyenik olmak botoks yapılan yer için üst düzey bir önlemdir. Yara ve iltihaplanma sorunları olabilmektedir.
· Botoks sonrası yüz üstü yatmak tedavinize oldukça zarar verecektir.
· Spor yapıyorsanız düzenli olarak botoks ve yan etkileri varsa geçmesini bekleyiniz.
· Botoks yapılmış hasta hijyen konusuna çok önem vermelidir. Mesela havuz’a girilmemelidir.

Botoks nedir nasıl yapılır? gibi soruları sitemizde araştırma yaparak daha kapsamlı bir şekilde diğer
makalelerimize göz atarak öğrenebilirsiniz.