BURUN ESTETİĞİ TEKNİKLERİ

Burun estetiği teknikleri hastanın ihtiyacına, sağlık problemine ya da doktorun tercihine göre değişiklik gösteren ameliyat teknikleridir. Açık ve kapalı olmak üzere iki şekilde yapılan burun estetiği operasyonu (rinoplasti) kişinin ileri düzeyde bir deformasyonunun olup olmamasına ya da daha önce burun operasyonu geçirip geçirmemesine göre değişebileceği gibi doktorun önerisine ya da hastanın tercihine göre de şekillenebilir. Bahsedilen burun estetiği teknikleri kendilerine göre avantaj ve dezavantajlar barındırabilmektedir.

BURUN AMELİYATTA KULLANILAN TEKNİKLER

İhtiyaca ya da doktor tercihine yönelik şekillenen burun estetiği teknikleri iki maddede incelenebilir.

● Açık Rinoplasti; burnun altından açılan kesi sayesinde derinin arkaya doğru alınmasıyla yapılan işlemdir. Kıkırdak ve kemik yapısının tamamen görünebilir olmasının cerraha kolaylık sağlaması bu tekniğin avantajlarındandır. Derinin tekrar dikiminden dolayı iz kalma ihtimali barındırması ise dezavantajıdır. Açık rinoplastide burun ucu iyi desteklenmelidir aksi takdirde burun ucunun aşağı çekmesi muhtemeldir. Yine bu nedenle açık rinoplasti geçirmiş hastaların çoğunda benzer bir burun ucu şekli oluşabilmektedir.

● Kapalı rinoplasti; kesinin burun deliklerinin içinden açılması ve dikiş izlerinin de içeride kalması tekniğine ise kapalı rinoplasti denmektedir. Burunda gözle görülür bir iz bırakmaması büyük avantajdır ve çoğu zaman tercih sebebidir. Cerraha geniş bir görüş açısı ve rahat bir çalışma alanı sağlamıyor oluşu ise dezavantajlarındandır. İyileşme süresi açık ameliyata göre daha kısa sürmektedir.

Bu tekniklerin tercihi hastaya, şikayete ve ihtiyaca göre değişebileceği gibi kimi zaman da cerrahın kullanmaya alışık olduğu teknikle devam etmesi ile de şekil alabilir. Fakat en olumlu ve en özgün sonuç için her hastanın ihtiyacına yönelik ameliyat gerçekleştirilmelidir. İki teknik arasında büyük şekil farklılıkları olmamaktadır. Ayrıca tekniklerin tercihi cinsiyete veya yaşa göre de değişiklik göstermemektedir.

BURUN ESTETİĞİ VE PIEZO CERRAHİSİ

Ultrasonik dalga kullanımı olarak da bilinen Piezo cerrahisi, ses dalgalarının yarattığı titreşim ile burna müdahale etmeyi sağlar. Bu sayede burun kemiği kırılmadan şekillendirilebilir ve dolayısıyla yara, kanama gibi sonuçlar oluşmaz. Yumuşak doku hasarı oluşmadığı için de morluk ve ödem oluşma ihtimali minimuma iner. Kısacası Piezo tekniği çok daha zahmetsiz ve hızlı bir iyileşme süreci vaad eder.

3D BURUN ESTETİĞİ NEDİR?

3 boyutlu simulasyon cihazları, hastanın ameliyattan sonra nasıl bir burna sahip olacağını yaklaşık olarak görmesine imkan sağlayan günümüz burun estetiği ameliyatlarının önemli bir adımıdır. Bu üç boyutlu cihazlar sayesinde hasta daha kolay karar verebilmekte ve sürece dair taşıdığı kuşku ve korkuyu büyük oranda yenmektedir. Burnun 8 farklı açıdan, üç boyutlu olarak çekilmesinin ardından başlayan süreç cerrah ve hasta arasındaki karşılıklı fikir alışverişi ile muhtemel sonucun şekillenmesiyle sonuçlanır. Aynı zamanda üç boyutlu görsel üzerinden anlatılan ameliyat süreci kişiyi ameliyata daha iyi hazırlamaktadır.

BURUN ESTETİĞİNDE DOKTORUN ÖNEMİ

Sürecin en önemli insanı hiç şüphesiz tercih edeceğiniz cerrahtır. Yanlış bir tercih sizi tekrar ve tekrar ameliyata iterek maddi ve manevi olarak yıpranmanıza neden olabilir. Kişinin yüz hatlarını önemsemeden neredeyse her hastasına aynı burnu yapan, hastanın tercihlerine ve beklentilerine kulak asmayan, tecrübesiz ya da şov peşinde olan cerrahlar ilk etapta tespit edilmeli ve listeden elenmelidir. Doğru tercihi yapmak için göz önünde bulundurulması gerekenler;

1. Tatmin edici bir eğitim almış olması.
2. Hem görsel hem de sağlıksal açıdan her sorunu çözebilecek olması.
3. Tecrübeli olması.
4. Hastaya kulak vermesi ve hastayla iyi bir iletişimi olması.
5. Önceki ameliyatlarından örnekler sunabilmesi.
6. Çevreden ya da internetten hakkında olumlu yorumlar işitilebilmesi.

Tüm bunlar doğru bir doktor tercihine giden yolda atılması gereken adımlardır. Ameliyata karar verdikten sonra uzun bir hekim araştırma sürecine girilmeli ve hayatın tamamını etkileyecek bir operasyon şansa bırakılmamalıdır.