Burun Nedir?

Burun nedir sorusu vücudumuzu keşfetmeye başladığımız yaşlardan itibaren pek çok diğer organ ve onların işlevlerine duyulan merak gibi kafamızı kurcalar. Burun, alnımız ve üst dudağımızın arasında bulunan koklama ve solunum organımızdır. Kemik ve kıkırdaktan oluşmuş yapısı kas ve deri ile kaplıdır. İç tarafından yutağa bağlanan burun, içerisinde mukus tabakası, kılcal damarlar ve tüyler barındırır. Kısaca burun nedir sorusuna verilecek cevap bu şekilde olsa da, burnun işlevleri ve eforu oldukça fazladır.

 • Koku alma sürecimizde algılayıcı görevi üstlenir.
 • Solunum yollarının başlangıç kısmını oluşturur.
 • Soluduğumuz havayı ısıtır, nemlendirir ve süzer..
 • Solunan havayı yabancı cisimlerden arındırmakta önemli bir rol oynar.
 • Ses oluşumuna katkı sağlar.

Günlük yaşantımızda fark edemediğimiz pek çok işleve sahip burun, tüm diğer organlarımız gibi biz farkına dahi varmadan hayatımızı kolaylaştırmaktadır. En basit örneğiyle, küçük bir burun tıkanıklığında bile yaşam kalitesi ciddi oranda düşmektedir.

KLİMA GÖREVİ GÖREN BURUN NASIL ÇALIŞIR?

Alınan havayı ısıtan ve nemlendiren burun adeta bir klima görevi görmektedir. Süzgeç mantığıyla çalışan burun etleri klima gibi çalışmakta iken burun etini saran zar tabakasının üzerindeki hücreler de solunan havayı ısıtma, filtreleme ve nemlendirme konularında görevlidir. Burun etleri soğuk havada büyüyen, sıcak havada ise küçülen bir yapıya sahiptir.

Bu sebeple soğuk havalarda burun tıkanıklığı yaşanırken sıcak havalarda daha rahat nefes alınmaktadır. Yalnız bazı durumlarda burun etleri gereğinden fazla büyüyebilmekte ya da bu büyüme kalıcı hale gelebilmektedir. Burada çözüm burun eti ameliyatıdır fakat burnun asıl işlevlerini yitirmemesi adına asla burun etinin tamamı alınmamalıdır. Burun etinin gereğinden fazla küçültülmesi, solunan havanın nemlendirilememesine ve buna bağlı olarak burundakuruma ve kabuklanmalar oluşmasına neden olur. Kabuklanmalar burun tıkanıklığına, burun tıkanıklığı ise iltihaba sebep olabilir. Fazla küçültülmüş burun etinin ise geri dönüşü bulunmamaktadır.

BURUNDA NEDEN MUKUS OLUŞUR?

Mukus, ektotermik kökenli ve kaplayıcı bir zar olan mukozanın salgıladığı sıvıdır. Vücutta bulunan zarları saran ve yapışkan bir yapıda bulunan bu sıvının ana bileşenleri su ve musin olarak bilinen proteinlerdir. Burun yoluyla vücuda giren toz ve bakterileri engellemekle görevlidir. Pek çoğumuzu iğrendiren bir sıvı olmasına karşın varlığı tamamen faydadan ibarettir. Akciğerleri korumakla da görevli mukus, enfeksiyon geçirilen dönemlerde solunum yollarında birikmeye başlar. Fazla mukus birikimi ise olumsuz sonuçlar doğurabilir ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. Aşırı mukus oluşumu hissedildiğinde ise bazı besinleri
azaltmak çözüme daha hızlı ulaşmanızı sağlayabilir.

 • Süt Ürünleri
 • Hayvansal Gıdalar
 • Patates, Mısır, Kabak
 • Buğday
 • Kuruyemiş

Su tüketimini arttırarak ve susuzluğa neden olan besinlerden kaçınarak da süreç hızlandırılabilir.

Burun Görselleri

BURUN ŞEKİLLERİ ÜLKEDEN ÜLKEYE DEĞİŞİR Mİ?

Yapılan son araştırmalar sonucu soğuk veya ılıman iklim şartlarının ten rengini olduğu gibi burun şeklini de etkilediği ortaya çıkmıştır. Nemli veya ılıman bölge insanlarının burun deliklerinin kuru veya soğuk bölge insanlarınınkinden daha büyük olduğu sonucuna varan Amerika, İrlanda ve Belçikalı bilim insanları bu sonucu soğuk ve kuru havanın akciğerlere iyi gelmeyişine bağlamaktadır. Aynı zamanda çevresel faktörlere adapte olabilmek adına burunların da yıllar içinde evrimleştiği ve eski insanların burunlarından oldukça farklılaştığı sonucu da bu araştırmayla tekrar gündeme geldi.

Burun Görselleri

EN YAYGIN 12 BURUN ŞEKLİ

Burun, yüzdeki konumu sebebiyle oldukça dikkat çekici ve karakteristiktir. Burna yapılan küçük bir değişiklik ile bütün sima değişebilmekte ve bambaşka bir havaya bürünülebilmektedir. Peki kendiniz için ideal burnu seçmek ya da dünyada yaygın burun şekillerinden haberdar olmak ister misiniz?

İşte en yaygın 12 burun şekli;

 1. Kalkık burun; günümüz güzellik algısında ideal burun olarak görülmektedir. Burun kemerindeki çukur burun ucundaki yuvarlaklık ile müthiş bir ahenk yakalamıştır. Ünlü oyunca Emma Stone’un burnu bu şekle örnek gösterilebilir.
 2. Romalı burnu; hafif kavisli bir yapısı olan bu burun tipinde burun kemerinde de çıkıntı gözlemlenebilir. Roma heykellerinde görülen bir burun şekli olduğu için bu isimle anılmaktadır. Ünlü oyuncu Ryan Gosling ise bu burnun önderlerindendir.
 3. Eğri burun; kırıkmış gibi bir görüntüye sahip bu burnu ise Barbra Streisand’ın gençlik fotoğraflarından görebilmekteyiz.
 4. Hokka burun; küçük, keskin hatlara sahip, hafif kalkık bir uca sahip bu burun şekline hokka burun denilmektedir. Helen Mirren en ünlü hokka burunlulardandır.
 5. Kartal burun; burun kemerinin ciddi bir eğriliğiyle adını yırtıcı kuşların gagalarından alan bu burun şeklinde, akla gelen ilk isim Adrien Brody’dir.
 6. Yunan burnu; ismini Yunan tanrılarından alan bu burun, adından da anlaşılacağı gibi oldukça kusursuz ve yumuşak hatlara sahiptir. Ünlü oyuncu Jennifer Aniston ve İngiltere Prensesi Kate Middleton’ın burnu örnek gösterilebilir.
 7. Nübyan burnu; uzun bir burun kemiği ve geniş burun kanatları ile göze çarpan bu burun tipine Kuzey Afrikalı burnu da denmektedir. Beyonce bu burna sahip ünlülerden biridir.
 8. Doğu Asya burnu; küt uçlu, ince ve düz şekli ile dikkat çeker.
 9. Nixon burnu; ismini 37. ABD Başkanı Nixon’dan alan bu burun tipi çok yaygın görünmez. Çıkıntılı bir burun tipidir ve ucu aşağı doğru kıvrılmaktadır.
 10. Soğan tipi burun; Bill Clinton’ın sahip olduğu bu burun tipi de yaygın değildir. Yuvarlak ve eğimli ucuyla kendini belli eder.
 11. Karma tipte burunlar; aynı burnun birden fazla kategori altına girmesi karma tipte
  burun başlığını oluşturmuştur.
 12. Etli burun; son olarak etli burun ise, genişliğini kemiksek yapıdan değil et ve yağ yapısından alan burun tipine denmektedir. Einstein ve Mark Ruffalo örnek gösterilebilir.