Kol Gerdirme Yolları

Kol germe yolları germe işlemi yapılacak kol bölgesindeki yağlanma ve deri sarkmalarının miktarına göre farklı yöntemler içermektedir. Gerek liposuction (yağ alma) gerekse estetik cerrahi yöntemleriyle yapılan kol germe uygulamaları, estetik açıdan olumsuz etkilere sahip bulunan sarkma ve yağlanmaların ortadan kaldırılmasında oldukça etkilidir. Yaşa ve sıklıkla kilo alıp verme sonucunda ortaya çıkan bu sorunun, egzersizler de dâhil olmak üzere hiçbir yöntemle yok edilebilmesi söz konusu değildir.

Özellikle kısa kollu giyinmeyi tercih eden bireylerde estetik kaygıların oluşmasına sebep olan sarkmalar, birkaç saat içerisinde ağrısız ve acısız bir şekilde ortadan kaldırılmaktadır.

Özellikle sürekli kilo alıp verme sebebiyle ortaya çıkan deri sarkmaları, kolun iç bölgesinde deformasyonlara sebep olmaktadır. Bunun dışında ilerlemiş yaşlara sahip olup narin bir vücut yapısına sahip olan bireylerde gözle görülür estetik kayıplar oluşturur. Kol derisi gevşekliğinden ve sarkmalardan şikâyet eden birçok hasta, kısa kollu kıyafet giyemediklerinden ve kollarını rahatça kullanamadıklarından yakınmaktadır.

Bu tür sorunlar bireyde estetik kayıplara sebep olduğu gibi, kişide özgüven eksilmesine ve yaşam konforunun düşmesine de sebep olmaktadır. Tüm bu sorunların geride bırakılmasında en etkili yöntem olan kol germe estetik ameliyatları hasta beklentilerini % 100 karşılayan bir yöntemdir.

Kol Germe Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Kol germe, operasyonu öncesi yapılan muayenelerde ameliyatın uygulanacağı bölgeleri belirlemek amacıyla bir ön çalışma yapılır. Bu süreçte kollarda fazlalık deri ve yağların miktarı belirlenerek ameliyatın yapılacağı kolda çizim yapılır. Kol germe ameliyatında öncelikli işlem, sorunlu kolun iç bölümündeki fazlalık yağ, cilt ve cilt altı dokularının çıkarılmasıdır. Sonraki aşamada ise, kolun en estetik nasıl duracağına karar verilerek şekillendirme yapılır.  Kol estetiğini sağlamak adına yapılacak işlem yağ almayı da gerektiriyor ise, liposuctıon ve lazer lipoliz yöntemleri de yardımcı uygulama olarak işleme dâhil edilebilir.

Ameliyat sırasında yapılacak olan cilt kesisinin hangi boyutta ve formda olacağı bölgeden çıkarılacak olan deri miktarına göre farklılık gösterebilmektedir. Kesiler herhangi bir estetik kayba sebep olmamak adına kol iç kısmından ve dirsekle kolun alt kısmına kadar olan bölge içinden yapılmaya özen gösterilir. Yapılan kesi sonrasında ise hekim tarafından uygun görülen yöntemle bölgeden yağ transferi sağlanır. Kol kesileri genellikle vücutta eriyen ipliklerle dikildiği için, iyileşme süreci sonrası dikiş alınma gibi bir işleme gerek duyulmaz.

Kol germe estetik ameliyatları duyulan gereksinim doğrultusunda genel veya lokal anestezi altında yaklaşık 1-2 saat sürmektedir. Tamamen steril ortamlarda ve ameliyathane şartları altında gerçekleştirilen ameliyatlar sonrası hasta aynı gün taburcu edilir. Ancak genel anestezi altında yapılan ameliyatlarda hasta bir sonraki gün taburcu edilmektedir.

Ameliyat Sonrası

Kol germe estetik ameliyatı sonrası işlem gören kolda hafif şişmeler, morluk ve uyuşma hissinin görülmesi olağandır. Ancak tüm bu belirtiler 1 hafta gibi kısa bir süre içerisinde ortadan kaybolmakta, iyileşme süreci oldukça konforlu bir şekilde sonlanmaktadır. Hasta taburcu edildikten sonraki birkaç gün duş almaktan kaçınmalı, ilk günler elastik bant kullanmaya devam etmelidir. Dinlenme anlarında kolların kalp seviyesinden yukarda tutulmasına özen gösterilmelidir. Şişliklerin ve uyuşma hissinin kaybolmasını takiben yaraların solduğu ve 10 gün içerisinde iyileşmenin gerçekleştiği gözlemlenir.

Ancak tam iyileşmenin sağlanması adına hasta yaklaşık 1 ay süreyle kolu yoracak sportif faaliyetlerden kaçınmalıdır.Elde edilen estetik görünümün yaşam boyu sürmesi için bireyler kilo kontrolüne özen göstermeli, düzenli egzersizler ve sağlıklı bir beslenme tarzı ile görünümlerini korumaya devam etmelidir.