Kol Germe Ameliyatı

Kol germe ameliyatı ilerleyen yaş ve fazla kilo alıp verme sebebiyle kol bölgesinde ortaya çıkan sarkmaların düzeltilmesine yönelik olarak yapılan bir cerrahi müdahaledir. Operasyonla pazu adı verilen kolun üst bölgesinde meydana gelen derideki sarkmalar ortadan kaldırılır. Özellikle estetik kaygısı yaşayan kadınlar tarafından tercih edilen kol germe ameliyatları, vücudun estetik bütünlüğüne de katkı sağlamaktadır.

Özellikle yaz günlerinde ve kısa kollu giysiler giyildiğinde oldukça kötü görünümlere sebep olan kol sarkması, uzman estetik cerrahları tarafından yapılan ve 1-2 saat süren cerrahi müdahaleler sonrasında tamamen yok edilmektedir.

Kol Derisinin Sarkma Nedenleri

Deri sarkmaları vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkabilen bir durumdur. El, ayak, yüz, göğüsler, bacaklar ve kollarda meydana gelen deri bollaşmaları, derinin elastikiyetini yitirmesi, yaşlanma ve yerçekimi etkisi, sarkma oluşumlarının en önemli sebepleridir. Deride elastikiyetin kaybolmasıyla birlikte deri altı yağ dokusunun azalması da üst kol bölümünün arka ve iç yüzeyinden dirseğe doğru olan deride sarkmaların oluşmasına sebep olur.

Güzel bir görünüme sahip üst kol ve omuz bölgesi, her daim atletik bir vücudun göstergesi ve gençliğin işaretidir. Belli bir yaş sonrası deri dokuları beklenen performansta çalışmayarak sarkmalar oluşturmaya ve vücudun estetik yapısını olumsuz etkilemeye başlarlar. Ancak birçok estetik sorun gibi koldaki deri sarkmalarının da kolayca tedavi edilmesi mümkündür. Deri sarkmalarından rahatsızlık duyan ve dış görünüme özen gösteren herkes için kol estetiği kurtarıcı görevi üstlenmektedir.

Kol Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kol germe ameliyatı kararı alındıktan sonra uzman estetik cerrahları öncelikle derinin sarkma oranı, deri altı yağ dokusu kalınlığı gibi faktörleri analiz ederek yapacakları ameliyat tekniğine karar vermektedir. İnceleme sonrası elde edilen veriler kilo alıp verme sebebiyle sarkma oluştuğu yönünde ise, bu durumda derinin kalınlığının fazla olacağından dolayı öncelikle liposuction tekniği uygulanır. İşlem sonrasında fazlalık yani bollaşan derinin cerrahi olarak alınması söz konusudur.

Bazı hallerde ortaya çıkan deri sarkması sadece koltuk altı bölgesiyle sınırlıdır. Bu tür durumlarda koltuk altında saklanabilecek şekilde ve sınırlı bir iz bırakılmak suretiyle bollaşan deri toparlanabilmektedir. Birçok deri sarkmaları ise, dirseklere dek devam eder ve torbalanma şeklinde görülür. Bu tür durumlarda ise, kolun arka iç kısmında tolere edilebilecek düzeyde bir iz bırakmak suretiyle kol germe işlemi yapılmaktadır. Bu tür germe işlemi sonrası kalan iz önden ve arkadan bakıldığında belli olmayacak şekildedir.

Kol Germe Ameliyatı Sonrası 

Kol germe ameliyatı tamamen steril ortamlara sahip bulunan klinik şartlarında gerçekleştirilmektedir. Sarkma durumuna göre 1 ila 2 saat arasında süren bazı operasyonlar lokal anestezi altında, bazıları ise genel anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Herhangi bir ağrı acı duyulmadan gerçekleştirilen ameliyat sonrası genel anestezi altında ameliyat gören hastalar ertesi gün, lokal anestezi altında ameliyat edilenler ise aynı gün taburcu edilerek normal yaşamlarına geri dönebilmektedir.

Ameliyattan çıkan hastalara birkaç gün duşa almamaları ve mümkün olabildiği nispette kollarını kalp hizasının yukarısında tutmaları önerilmektedir. Kol germe ameliyatı olan kişiler yaklaşık 4-5 hafta sonra spor aktivitelerine ve günlük egzersizlerine devam edebilmektedir. Ameliyat sonrası dikiş alınmasına gerek duyulmadığından dolayı, olağan dışı bir komplikasyon görülmediği takdirde doktor muayenesine gidip gelmek gerekmez. Kol germe ameliyatları hastanın isteğine bağlı olarak meme toplama ameliyatıyla eş zamanlı olarak yapılabilmektedir.

Böylece daha estetik bir görünüm elde edildiği gibi, ikinci bir göğüs germe ameliyatı sebebiyle yaşam konforunun bozulması olasılığı ortadan kalkar.