Kol Germe Estetiği

Kol germe estetiği kol germe ameliyatı olarak da bilinen ve uzman estetik cerrahları tarafından yapılan bir cerrahi uygulamadır. Vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkan ve vücut estetiğini olumsuz yönde etkileyen sarkmalar,

  • Kol,
  • Bacak
  • Karın bölgesi
  • Göğüs
  • Yüz
  • El bölgelerinde yaşlanmaya bağlı yerçekimi etkisi sebebiyle ortaya çıkmaktadır.

Estetik olarak olumsuz etkilerinin yanı sıra bireylerin sosyal ortamlardan uzaklaşmasına da sebep olan deri sarkmaları, birçok farklı yöntemle ortadan kaldırılmaktadır. Bu yöntemlerden biri de kol estetiğidir. Deri sarkmalarının oluştuğu bölgeler daha çok göz önünde olduğundan dolayı, kusursuzca yapılan estetik müdahaleler bu sorunu yaşayanlar için adeta bir kurtarıcıdır.

Kol Germe Estetiği Nedir? Nasıl Yapılır?

Gerek yaşlanmaya bağlı yerçekimi etkisi, gerekse kilo alıp verme sebebiyle oluşan deri sarkmalarının giderilmesi amacıyla yapılan ameliyatlar kol germe estetiği olarak adlandırılır. Bu tür sorunlardan şikâyetçi olan bireylerin kaygılarını gidermek amacıyla yapılan uygulamalar kol germe ameliyatı ve lazer liposuction olmak üzere iki farklı yöntemle yapılmaktadır. Liposuction yöntemi kollarda bulunan yağların alınması sonucundan beklenilen estetik görünümün elde edilmesini sağlarken, kol bölgesinde oluşan sarkma ve gevşemeler kol estetik ameliyatlarıyla giderilmektedir.

Lazerle yağların alınması işleminde yağlar eritilerek kolun gerginleştirilmesi sağlanırken, kol germe ameliyatında, küçük bir kesi açılarak fazla yağ ve sarkmalar toparlanmaktadır.

Kol germe estetiği ameliyatları hekimin kararı doğrultusunda genel veya lokal anestezi altında yaklaşık 1-2 saat süren bir operasyonla yapılmaktadır. Ameliyat öncesi yapılan muayenede hasta ayakta ve kollar omuz hizasında pozisyondayken sarkık olan deri miktarı tespit edilmekte, yapılan çizimlerle operasyonun kapsayacağı alanlar belirlenmektedir. Ameliyat da muayene sırasında yapılan çizimlere göre yapılmakta ve fazla deri çıkarılarak kolda gerginlik sağlanmaktadır. Hekim ve hasta talebi doğrultusunda bölgede mevcut olan fazla yağlar da alınarak kol bölgesinin estetik bir görünüme kavuşması sağlanmaktadır.

Kol Germe Estetiği Ağrılı Bir Ameliyat Mıdır?

Kol germe estetiği ameliyatları anestezi altında yapıldığı için hastanın herhangi bir acı veya ağı hissetmesi söz konusu değildir. Ameliyat sürecinde kol bölgesinde bir gerginlik hissi oluşmasına rağmen ameliyattan sonraki dönem ağrısız geçer. Tüm estetik cerrahi girişimlerinde olduğu gibi kol germe ameliyatları sonrası el ve kol bölgelerinde hafif şişkinlik görülmesi olağandır. İyileşme döneminde kollar mümkün olabildiğince kalp hizasında tutulmalı yatar vaziyette iken kollar nispeten biraz daha yukarda olmalıdır. 

Kol germe estetik ameliyatları sarkık derilerin çıkarılarak bölgenin estetik bir yapıya kavuşması adına yapılan en etkili cerrahi müdahalelerdir. Bu sebeple ameliyat sonuçları kalıcı ve beklentileri en üst düzeyde karşılar niteliktedir. Kol germe estetiği ameliyatları deri çıkarma ve gerginleştirmeye yönelik işlemler bütünüdür. Kol derisinin sadece koltuk altından sarkma hali göstermesi durumunda sadece koltuk altından deri alınarak gerginliğin sağlanması mümkün olmaktadır. Ameliyat, küçük bir kesi açılarak yapıldığı için küçük bir iz kalması olağandır. Ancak iz önden ve arkadan görülmeyecek şekilde bırakıldığı için estetiğe yönelik herhangi bir olumsuzluk söz konusu değildir.

Kol germe estetiği ameliyatları diğer estetik girişimlerden farklı bir uygulanma değildir. Bu sebeple ameliyat sonrası kolun arka kısmında kalan izlerin mevcudiyeti normal karşılanmalıdır. Ameliyat sonrası izlerin daha da belirgin hale gelmemesi ve boyutlarının genişlememesi adına, hasta kolu zorlayacak hareketlerden yaklaşık bir ay uzak durmalıdır. Operasyon sonrası hasta birkaç gün duş almamalı, ilk birkaç gün hekim tarafından verilen bandajlar kullanılmalıdır.

Kol germe estetiği küçük yaşlardaki ve ilerlemiş yaşa sahip hastalara uygulanmaz. Küçük yaştaki bireylere uygulanmamasının sebebi kol yapısının henüz gelişmemiş olmasıdır. Küçük yaşlarda yapılacak bir cerrahi girişim ileriki dönemlerde bireyin kollarında estetik kayıplar oluşturarak orantısız bir görünümün ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Yaşlı bireylere yönelik olarak uygulanmamasının sebebi de, kol yapısının yaşlılığa bağlı olarak zaten doğal olarak sarkmış olması ve kol yapısının gücünü kaybetmiş olmasıdır.