Meme Büyütme Ameliyatı

Meme büyütme ameliyatı; göğüs boyu normalden küçük olan kadınların tercih ettiği bir çeşit göğüs estetiği yöntemidir. Ülkemiz, meme büyütme ameliyatı konusunda oldukça gelişmiş bir ülke olup; alanında uzman hekimlerimiz tarafından yurt dışından da birçok kişiye meme büyütme ameliyatı yapılmaktadır. Belirli şartları, riskleri ve öncesinde – sonrasında yapılması gereken işlemlerin bulunduğu meme büyütme ameliyatı ile ilgili tüm detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Meme Büyütme Ameliyatı Nedir?

Meme büyütme ameliyatı, normal olarak kabul edilen meme boyutundan daha küçük memeye sahip olanlar tarafından tercih edilmektedir. Meme büyütme ameliyatının bir takım şartları bulunmakta olup; bu şartların başında gelen şey ise “18 yaş ve üzerinde olmak” tır. 18 yaşından küçükler ve meme gelişimi tamamlanmayanlar kesinlikle meme büyütme ameliyatı olamazlar. Meme estetiği açısından oldukça önemli olan meme büyütme ameliyatı adından da anlaşılacağı üzere küçük olan memenin implant (protez) eklenerek büyütülmesi işleminin gerçekleştirildiği operasyona verilen isimdir.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme büyütme ameliyatı başlamadan önce ilk olarak ameliyata girecek olan kişiye genel anestezi uygulaması yapılır. Bu sayede acı hissedilmez. Hemen sonrasında ise göğsün yan ya da alt bölgesine küçük bir kesi yapılır. Bu kesi içerisinden de protezin eklenecek olduğu bir cep açılır. 

Açılan cebe protez eklemesi yapılır. Ardından gerekli kontroller gerçekleştirildikten sonra kesi dikilerek sarılır. Meme büyütme ameliyatı, ortalama olarak 1-2 saat sürer. Fazla kan ya da sıvının alınması için cildin altına küçük ve ince şekilde bir tüp bağlantısı yapılıp dışarı aktarım sağlanacağı için 1 gün süreyle hastanede kalınabilir. 

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesinde Yapılması Gerekenler 

Meme büyütme ameliyatına girmeden önce yapılması gereken birkaç önemli adım vardır. Eğer bu adımlar uygulanmazsa, kişi meme büyütme ameliyatına alınamaz. İşte meme büyütme ameliyatı öncesinde yapılması gerekenler:

 • Meme büyütme ameliyatı öncesinde, her meme estetiği ameliyatında olduğu gibi; meme estetiği yaptıracak olan kişi kapsamlı bir genel sağlık taramasına girdirilir. Bu sağlık taramasının sonucu olumlu çıktığı durumda diğer aşamaya geçilir, eğer sonuç olumsuzsa meme büyütme ameliyatı yapılamaz.  Yani kısaca genel sağlık taramasının sonucunda hastanın ameliyata elverişli veya elverişsiz olduğu değerlendirilir.
 • Meme estetiği konusunda meme büyütme ameliyatı için başvuran kişinin şikayetine uygun olan seçenekler değerlendirme altına alınır ve ameliyat sonrasında nasıl bir görünüme kavuşmak istediği, elde edebileceği görünümler doktor tarafından kişiye aktarılır.
 • Eğer daha önce ailesinde herhangi bir şekilde kısa süreli ya da uzun süreli veyahut ölümle sonuçlanan bir kanser vakası meydana gelmişse mamografi çekilir. Yine kişi 40 yaş ve üzeriyse kanser vakası bulunmasa dahi mamografi çekilmek zorundadır.
 • Tamamen iyileşme süreci 1-2 hafta aralığında değişim gösterebilir. Bu sebepten dolayı kişinin normal rutin hayatında bir işi varsa buradan 2 hafta izin alması, ya da bir planı varsa bu planı 2 hafta sonraya ertelemesi gerekebilir.
 • Meme büyütme ameliyatına girecek olan kişi, ameliyata girmeden en az 1 hafta önce sigara ve alkol kullanımını tamamen bırakmak zorundadır. Bunun yanı sıra kan sulandırıcı ilaçlar da kullanmamalıdır. Çünkü bunlar ameliyatta risk faktörlerini otomatik olarak yukarı çeker.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrasında Yapılması Gerekenler 

Meme büyütme ameliyatı sonrasında yapılması gerekenler listesi, kesinlikle uyulması gereken ve uyulmadığı takdirde bir takım ciddi problemleri beraberinde getirecek bir listedir. Bu yüzden meme büyütme ameliyatı geçirenlerin çok dikkat etmesi gerekir. İşte meme büyütme ameliyatı sonrasında yapılması gerekenler:

 • Göğüste meydana gelebilecek herhangi bir ağrı; kırmızılaşma ve morarma, yanık hissiyatı veya göğüsün çevresinde meydana gelebilecek en ufak şişlikte kişi direkt olarak meme büyütme ameliyatına girdiği uzmana başvurmalı; bunun normal olup olmadığını araştırmalıdır.
 • Meme büyütme ameliyatı olan kişiler kesin suretle 1 hafta araç kullanmamalıdır. Eğer mecburen dışarı çıkacaksanız aracı farklı biri kullanmalı veya toplu taşıma tercih etmelisiniz.
 • 120 gün boyunca günlük olarak 24 saat hiç çıkarmadan balensiz sütyen takılması gerekebilir. Balensiz sütyen takma konusunda net süre doktorunuz tarafından sizlere verilir. Bu süreye uymanız, hayati derecede kritiktir. 
 • En az 1 ay boyunca kesinlikle ağır kaldırmaktan uzak durmalı, yorucu egzersizlerden de kaçınmalısınız.

Meme Büyütme Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Her ameliyatın belirli boyutlarda riskleri bulunur. Yine meme büyütme ameliyatı da belirli risklerin olduğu bir ameliyat türüdür. Peki meme büyütme ameliyatı riskleri nelerdir? Oldukça merak edilen riskler konusu; kişinin meme büyütme ameliyatı sonrasında yaptıklarına ve doktorun uzmanlığına göre etkisini gösterebilir. Bu sebepten dolayı ameliyat sonrası bakımın son derece iyi yapılması ve işinde uzman biri tarafından ameliyatın gerçekleştirilmesi gerekir. İşte meme büyütme ameliyatı riskleri:

 • Göğüs dokusunda sertleşme meydana gelebilir. Bu his, uzun süre kist tarzında his yaratabilir.
 • Göğüs büyütme işlemi esnasında göğüs içerisine yerleştirilen implantta yırtılma yaşanabilir veya kırışık ya da kıvrılma gibi durumlar söz konusu olabilir.
 • İmplant sabitliğini yitip meme içerisinde yukarı – aşağı – sağ – sol oynama yapabilir.
 • İmplantta dalgalanmalar oluşabilir. Bu yalnızca implantın yüzeyine yapışan ve tedavi edilmesi neredeyse imkansız olan ince bir doku tabakası kaplaması yapıldığında yaşanacak bir sorundur. Yaşanma olasılığı oldukça düşüktür.
 • Meme büyütme ameliyatı esnasında memeye eklenen implanttan dolayı kişinin süt üretiminde azalma meydana gelebilir ve emzirme sorunu yaşanabilir.