MEME BÜYÜTME AMELİYATI 

 Kadın vücudunun en önemli görsel öğesi olan göğüsler, giydiğiniz kıyafetlerden,iç çamaşırlarına kadar duruşunuzu, görünüşünüzü ve hatta özgüveninizi etkileyen bir unsurdur.

Göğüslerinizin normalden daha küçük veya gösterişsiz olduğunu düşünmek sosyal yaşantınızı olumsuz etkileyen bir durum olabilir. Bu durumda Meme Büyütme ameliyatlarına başvurabilirsiniz.

Meme Büyütme ameliyatı küçük memelere hacim kazandırmak ve şekli düzgün olmayan memelere şekil kazandırmak amacıyla yapılmaktadır. Bu amaç iki şekilde gerçekleşebilir; kişinin kendi yapının kullanılması ya da silikon protez ile Meme Büyütme yapılır. Bu sayede daha büyük, dolgun, diri ve daha estetik görünen göğüslere sahip olabilirsiniz.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme Büyütme Ameliyatı genel anestezi altında ameliyathane şartlarında yapılan bir ameliyattır.

Ortalama 1-1,5 saat sürmektedir. 

Ameliyat öncesinde hastanın ideal göğüs büyüklüğüne karar verilmelidir. Göğüs kafesinin genişliği, hastanın boyu, kol uzunluğu, omuz genişliği, var olan memenin taban genişliği, vücudun taşıyabileceği büyüklükte olması dışarıya doğru taşımaması, dolgun ve diri görünümün yanı sıra doğal görünümüne önem verilmektedir.

Ameliyat öncesinde karar verilmesi gereken bir diğer konu implantın nereden yerleştirileceği konusudur. Meme implantı, koltuk altı, meme başının etrafındaki koyu kısmın çevresinden ve memenin alt kısmından olmak üzere üç giriş yerinden yerleştirilir. Bu konu hasta ve hekimin ortak kararı ile netleştirilmelidir. Meme başından implantın yerleştirilmesi tekniğini uygun olan hastalarda izsiz iyileşmesinden dolayı çok sık tercih etmekteyiz.

Kişinin Kendi Yağ Dokusu ile Yapılan Meme Büyütme Ameliyatı 

Genellikle hacmi küçük ancak şekli güzel olan memelerde tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntem de, özel kanüller aracılığıyla basen ve karın bölgesinden emilen yağ dokusu, temizlenip saflaştırıldıktan sonra, yine özel kanüller aracılığıyla meme dokusuna Enjekte edilmektedir. Bu yöntem sayesinde dışarıdan herhangi bir yabancı cisim kullanılmadan meme hacmi kazanılmış olur.

Silikon ile Yapılan Meme Büyütme Ameliyatı 

Günümüzde insanlarda bu maddenin katı formu ve yarı katı olan jel formu çok değişik amaçlarla güvenle kullanılmaktadır. En yaygın kullanılan alanlardan biri de Meme Büyütme Ameliyatı içindir. Silikon maddesi uzun yıllardır kullanıma uygun,kaliteli ve çeşiti artmış bir meteryaldir.

Günümüzde kullanılan silikon meme protezlerinin içi jel halindeki silikon olabildiği gibi, serum fizyolojik ve hatta çok tercih edilmeyen başka maddeler de kullanılmaktadır. Hepsinin ortak tarafı ise, protez kişinin vücudu ile temas halindeki dış kısmı katı silikondur.  Şekil olarak ise damla, yarı damla ve yuvarlak diye özetleyebileceğimiz çok sayıda çeşit mevcuttur. 

Meme Protezinin Hangi Derinliğe Yerleştirileceğine Nasıl Karar Verilir?

Meme Protezi genel olarak kas üstü ve kas altı olarak yerleştirilmektedir. Burada kas kelimesinden kasıt,göğüs ön duvarında pektoralis majör kasının üzerine mi altına mı yerleştirileceğidir.

Kas altına yerleştirmenin avantajı, ameliyat sonrası ağrısı, kas üstüne göre biraz daha fazla olabilir.

Kas üstü protez yerleştirme işlemi de protezin üzerini daha inçe bir doku tabakası örtmektedir. Ameliyat sonrası ağrısı genelde daha azdır.

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesinde Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar 

Ameliyat öncesi en az 8 gün öncesinden ağrı kesici grubu ilaç kullanımı kesilmelidir. Hastanın geçmişindeki önemli rahatsızlıklar ve sürekli kullandığı ilaçlar varsa mutlaka bilgilendirmelidir.

Ameliyat öncesi odada ayakta hastaya yapılacak bir çizimle protezin konulacağı alan ve cerrahi teknik detaylar belirlenir, ameliyat öncesi ve sonrasını kıyaslamak için fotoğraflar çekilir. Ameliyat öncesinde 5-6 saat kadar aç olunması gerekir. 

Yerleştirilen protezlerden sonra hasta hamile kalıp, çocuğunu rahatlıkla emzirebilmektedir.  Meme Büyütme Ameliyatı bitikten sonra dilerseniz ameliyatın yapıldığı gün evinize, ertesi gün işinize gidebilirsiniz.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar 

Meme Büyütme Ameliyatı sonrasında genellikle aynı gün taburcu olmak mümkündür. Doktorunuzun gerekli gördüğü durumlarda bir gece hastanede kalmanız gerekebilir.

Taburcu sonrasında kullanmanız istenilen ilaçları dikkatle kullanmanız gerekmektedir. 

Kanamaya neden olabileceği için, farklı ağrı kesiciler kullanmamanız önemlidir.

İlk bir hafta bedeninizi yüksek pozisyonda tutup istirahat etmeniz uygun olacaktır.

İlk bir ay protezlerin üzerine basmamanız ve sıkıştırmamanız gerekmektedir.Yine doktorunuzun önereceği balensiz sütyeni giymeniz ve buna bir ay süre ile devam etmeniz önemlidir.

Sigara içmek, yara iyileşme potansiyelini bozabileceği için, ameliyat sonrası erken dönemde sigara içememeniz şiddetle tavsiye edilir.

Sarkık Memelerde Meme Büyütme Ameliyatı

Sarkık meme problemleri genelde çoklu doğum sonrası ortaya çıkan bir durum olup genelde sarkık olan memeler kaynaklı psikolojik problemler ortaya çıktığı görülmektedir. Meme büyütme ameliyatı hem sarkık meme problemlerini ortadan kaldırılmış olması ile birlikte istenilen dolgun memelerede sahip olunulabilir.