Meme (Göğüs) Estetiği 

Meme estetiği, günümüzde çok sayıda kadının başvurduğu bir yöntemdir. Meme boyutunun normal olarak kabul edilen boyutlardan küçük ya da büyük olması durumu estetiksel açıdan görüntü bozukluğu oluşturduğu için;  meme estetiğine başvurulmaktadır. Büluğ çağına girdikten hemen sonra büyüme ve gelişmeye başlayan meme; büluğ çağı tamamlandıktan sonra son görüntüsünü elde eder. Son görüntü genel olarak normal boyutlarda olurken; bazı kadınlarda bu boyut çok büyüktür, bazı kadınlarda ise çok küçüktür. Yine sadece büluğ çağı sonrasında değil; aynı zamanda gebelik sonrasında da meme estetiği gerektirecek kadar yüksek bir büyüme yaşanabilir. 

Görselleri

Meme Estetiği Nedir?

Meme estetiği konusunda araştırma yapmadan veya buna karar vermeden önce öğrenilmesi gereken ilk şey Meme estetiği Nedir? Sorusudur. Çünkü bu sorunun cevabıyla meme estetiğine ihtiyaç duyup, duymadığınızı net bir şekilde anlayabilirsiniz.

Meme estetiği, memenin görünüşünde değişim meydana getirmek ya da sıfırdan şekillendirme amacıyla yapılan tamamıyla cerrahi bir işlemdir. Çoğunlukla kadınlara uygulanan Meme estetiği, cerrahi bir işlem olması sebebiyle sadece uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Toplumun büyük çoğunluğu tarafından kabul gören normal meme boyutunun altında, ya da üstünde olan boyutlarda memeye sahip olan kadınlar Meme estetiği yöntemiyle; istedikleri boyutlarda göğüse sahip olabilir. Meme estetiği yalnızca boyut büyütme ya da küçültme için değil aynı zamanda asimetrik görüntüye sahip memeleri düzeltme, sarkık memeleri dikleştirme gibi alanlarda da yapılmaktadır. 

Meme Estetiği Neden Yapılır?

Meme estetiği neden yapılır? Sorusunun cevap ağacı oldukça geniştir. Meme estetiğinin yapılmasının birçok sebebi olabilir. Kişi meme görüntüsünden hoşlanmıyorsa; görüntüyü değiştirme amaçlı yaptırabilir. Görünüm haricinde meme estetiği yöntemine başvuran hastaların genel sebepleri şu şekildedir:

 • Ani kilo alıp – verme sonucunda göğüslerde oluşan yırtıklık ve doku bozuklukları;
 • Ergenlik ya da hamilelik sırasında hormonal açıdan yaşanan dengesizlikler,
 • İlerleyen yaş sonucu göğüslerde oluşan defarmasyon,

Kadınların meme estetiği konusunda sunduğu sebepler arasında yer almaktadır. Peki meme estetiği ile ilgili gerekli bilgi sahibi olduysak; Meme estetiği nasıl yapılır? Konusuna geçebiliriz. 

Meme Estetiği Nasıl Yapılır?

Meme estetiği konusunda ilk olarak “Meme Estetiği Nasıl Yapılır?” Sorusu karşımıza çıkmaktadır. Büyütme, küçültme, dikleştirme gibi yöntemlerin uygulandığı Meme estetiği; hangi yöntem uygulanacaksa ona göre farklı şekillerde yapılmaktadır. Yani sabit bir uygulanma metodu yoktur. Bu cerrahtan cerraha de değişiklik gösterebilir. 

Göğüs büyütme işlemi yapılacaksa; göğüs bölgesinde kesi uygulanan alana bir implant yerleştirilir. Eğer bunun tam tersi küçültme işlemi yapılacaksa, memede bulunan fazla doku alınır. Eğer asimetrik ya da sarkık göğüs problemi sebebiyle Meme estetiği tercihinde bulunuluyorsa; yine bu ve benzeri ameliyatlar uygulanır. 

Göğüs (Meme) Estetiği Öncesi

Göğüs estetiği başlamadan önce bu konuda “öncesi, uygulanma aşaması ve sonrası” büyük önem arz etmektedir. Peki göğüs estetiği öncesinde neler yapılır?

Meme estetiği konusunda ilk adım uygulama öncesi muayene işlemleridir. Normal bir hastalıkta hastaneye gidip doktora muayene olmak gibi düşünülebilir. Eğer meme estetiği yaptırma konusunda karar aldınız ve bu kararınızı uygulamak istiyorsanız; atmanız gereken bir takım adımlar bulunmaktadır.

Bu kararı verdikten sonra göğüs estetiği yaptıracak olduğunuz doktora başvurarak; kararınızı açıklamalısınız. Ardından doktorun istediği bilgileri ona eksiksiz ve tamamen doğru bir şekilde vermelisiniz. Göğüs estetiği öncesinde doktor size şu soruları soracaktır:

 • “Daha önce geçirdiğiniz ameliyatlar neler?”
 • “Aktif olarak kullandığınız ilaçlar neler?”
 • “Ailenizde daha önceden kanser tedavisi gören oldu mu?”
 • “Kalıcı bir sağlık sorununuz var mı?”

Doktorunuz tarafından meme estetiği öncesinde size yöneltilen tüm bu soruları doğru yanıtladıktan sonra, doktorunuz sizin için en mantıklı yöntemi düşünecektir. 

Ameliyat öncesinde doktorla görüşme işleminiz tamamlandıysa; kan tahlillerinizin yapılması gerekir. Genel olarak son güne bırakma alışkanlığı bulunan bir millet olmamız sebebiyle; kan tahlilleri de meme estetiği için son güne bırakılır. Fakat bunu asla son güne bırakmanızı önermiyoruz. Çünkü doktorlar meme estetiği öncesinde sizlerden farklı tahliller talep edebilir. 

Meme estetiği öncesinde en önemli konulardan biri de, doktor tarafından size sorulan bu sorulara yanıt verdikten sonraki aşamada “soğuk algınlığı” yaşamaktır. Eğer herhangi bir şekilde soğuk algınlığı meydana gelmişse bunu doktorunuza belirtmeniz gerekir.

Göğüs estetiği öncesinde atılacak bir diğer adım ise mamografi ve ultrason olarak öne çıkmaktadır. Yine kan tahlilinde olduğu gibi mamografi ve ultrasonu da estetik öncesinde son güne bırakmanız önerilmez. Çünkü bu 2 işlemin sonuçlarına bakılarak doktor sizi genel cerrahiye yönlendirebilir ve ameliyat olma sürenizde değişiklik yapılabilir.

Bu aşamada doktorla sürekli olarak iletişim halinde olunur ve atılacak her adımla ilgili hem doktor tarafından estetik yaptıracak olan kişiye, hem de estetik yaptıracak kişi tarafından doktora bilgi akışı yapılır. Doktorla yaptığınız görüşmelerde hangi yöntemi uygulatmak istiyorsanız bu yöntemin nasıl yapılacağını ve ameliyatla ilgili aklınızdaki her soru işaretini sormalı, bu sorularınıza cevap almalısınız. Çünkü örnek olarak koltuk altından yerleştirme yöntemiyle bir işlem yapılacaksa; ameliyat olacağınız tarihte tüm koltuk altı kıllarınızın temizlenmesi gerekir.

Meme Estetiği Ameliyatı

Meme estetiği öncesinde işlemler tamamlanmışsa, ameliyat işlemine geçilebilir. Ameliyatlar %90 ihtimalle “genel anestezi” kullanılarak yapılır. Fakat bazı durumlarda anestezi türü değişebilir. Bunun bilgisini doktorunuz size verecektir.

Memeye uygulanacak olan ameliyat yöntemine göre (büyütme, küçültme, dikleştirme ya da asimetrik görüntü düzeltme) kesi atılarak ameliyat başlar. 

Ardından kesi atılan yer lazer, dikiş gibi yöntemlerle birlikte kapatılır ve sarılır. Ameliyat böylelikle tamamlanır.

Meme Estetiği Ameliyatı Yöntemleri

Meme estetiği ameliyatı yüzeysel olarak yukarıda verdiğiniz şekildedir. Ameliyatın gerçekleştirilme şekli yaptıracağınız işleme bağlı olarak değişir. Meme estetiği ameliyatı yöntemleri aşağıda yer aldığı gibidir:

 1. Meme Büyütme Estetiği (Büyütme Mamoplastisi) : Adından da anlaşılacağı üzere meme büyütme amacıyla yapılan bu ameliyat ilk olarak meme bezinin ya da göğüs kasının bir alt tabakasına implant adı verilen yapay göğüs bir diğer adıyla protez göğüs yerleştirilerek yapılır. Bu işlem sonucunda meme boyutunda istenilen seviyeye ulaşılır. Aynı zamanda kontur oranı minimuma inerken, estetiksel açıdan da müthiş bir yükseliş yaşanır. 
 2. Meme Küçültme Estetiği (Küçültme Mamoplastisi) : Yine adından anlaşılacağı üzere memelerinin büyük olmasından şikayetçi olan kişiler tarafından tercih edilen meme küçültme estetiği aşırı göğüs dokusuyla üzerinde bulunan derinin tamamıyla profesyonel bir şekilde cerrahi yöntemle alınması sonucunda yapılır. Bu yöntemi erkekler de kadınlar kadar tercih etmektedirler.
 3. Meme Dikleştirme Estetiği (Mastopeksi) : Göğüs estetiği yalnızca meme büyütme ya da küçültme gibi konularda değil, asimetrik görüntüyü düzeltme ve bunun yanı sıra meme dikleştirme için de tercih edilmektedir. Sarkan göğüslerin sıkılaştırılmasıyla birlikte yapılan bu ameliyatın kullanımı genel olarak meme büyütme yöntemiyle birliktedir.

Önemli Not: Meme kanseri ya da herhangi bir olumsuz durum sonucunda memesini kaybeden kişiler için de meme estetiği uygulamaları yapılmaktadır. “Rekonstrüksiyon” ismi verilen söz konusu uygulamalar sayesinde göğüs normal seviyeye çekilir, görünümü düzeltilir ve şekli estetiksel açıdan oldukça hoş bir hale getirilir.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır? 

Her ameliyatın kendine göre bir uygulanma şekli olduğunu belirtmiştik. Meme büyütme estetiği , göğüs büyütme estetiği veya büyütme mamoplastisi olarak farklı şekillerde adlandırılan bu işlem göğüsün hacimsel açıdan şeklini bozmadan büyütülmesini sağlar.

Ameliyat Şartları: 18 yaşından büyük kişilere yapılan meme büyütme ameliyatı aksi takdirde asla yapılamaz. Bunun yanı sıra meme gelişiminin tamamlanmış ve belirli bir noktada durmuş olması gerekir. Henüz gelişim aşamasında olan göğüslere de müdahale edilemez. Genel sağlık açısından da “iyi” seviyede olmak gerekir.

Ameliyat Süreci: Göğüsleri büyütme amacıyla uygulanacak olan ameliyatta kullanılacak madde silikon bazlı implanttır. Türü, dış kapsüllere göre değişim gösterebilir. Hangi tür implant kullanılacağı ve yerleştirileceği, kişinin beklentilerinin yanı sıra kişiye olan uygunluğa göre belirlenir. Ameliyat aşamaları sıralı bir şekilde aşağıda yer almaktadır:

 1. Hasta ilk olarak genel anestezi uygulamasıyla acıyı hissetmeyecek seviyeye getirilir.
 2. Göğüsün yan bölgesine ya da alt bölgesine küçük seviyede bir kesi uygulanır. Ardından ise implant yani eklenecek olan protezin direkt olarak memenin dokusunun veyahut göğüs kasının altına yerleştirilebileceği bir cep açılır. 
 3. Açılan cepten gerekli yerleştirme işlemi uygulanır.
 4. Yerleştirme işlemi başarıyla tamamlandıktan sonra; açılan kesi dikilerek bandajlama yöntemiyle sarılır.
 5. Oluşan fazla kanı ve sıvıyı dışarı aktarabilmek, deri altında toplanmasının önüne geçmek için cildin alt bölgesine; oldukça küçük, ince bir tüp bağlanır. Bu sebepten dolayı ameliyat sonrasında 1 günü ameliyat olduğunuz hastane veya klinikte geçirmeniz gerekir.
 6. Oluşabilecek olası enfeksiyon ya da ağrı gibi risklere karşılık ilaçlar reçeteli bir şekilde yazılır ve meme estetiği yapılan bireye reçete teslim edilir.
 7. Aradan geçen ortalama 7 günün sonunda iyileşme tamamlandıysa dikişler alınır. 

Ameliyat Notu: Ameliyatın ardından geçen 14 günlük sürede, uygulama yapılan bölgede şişme, morarma, kızarıklık gibi durumlar meydana gelmesi normaldir. 3 ve 4.haftalarda bu seviye seviye azalış gösterir. Şişkinliğin yanı sıra kollar yukarı – aşağı hareket ettirildiği esnada rahatsızlık hissedilebilir. Bu hissiyatta yine ortalama 4 hafta içerisinde ortadan kaybolacaktır. Hastalar 2 gün istirahat ettikten sonra normal hayata dönüp, günlük işlerini yapabilir. Sadece 3. Haftaya ulaşana kadar herhangi bir nesne kaldırmamak, ani hareket yapmaktan kaçınmak gerekir.

Görselleri

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesinde Neler Yapılmalıdır?

Her ameliyatın kendine göre bir uygulanma şekli olduğunu belirtmiştik. Meme büyütme estetiği , göğüs büyütme estetiği veya büyütme mamoplastisi olarak farklı şekillerde adlandırılan bu işlem göğüsün hacimsel açıdan şeklini bozmadan büyütülmesini sağlar.

Ameliyat Şartları: 18 yaşından büyük kişilere yapılan meme büyütme ameliyatı aksi takdirde asla yapılamaz. Bunun yanı sıra meme gelişiminin tamamlanmış ve belirli bir noktada durmuş olması gerekir. Henüz gelişim aşamasında olan göğüslere de müdahale edilemez. Genel sağlık açısından da “iyi” seviyede olmak gerekir.

Ameliyat Süreci: Göğüsleri büyütme amacıyla uygulanacak olan ameliyatta kullanılacak madde silikon bazlı implanttır. Türü, dış kapsüllere göre değişim gösterebilir. Hangi tür implant kullanılacağı ve yerleştirileceği, kişinin beklentilerinin yanı sıra kişiye olan uygunluğa göre belirlenir. Ameliyat aşamaları sıralı bir şekilde aşağıda yer almaktadır:

 1. Hasta ilk olarak genel anestezi uygulamasıyla acıyı hissetmeyecek seviyeye getirilir.
 2. Göğüsün yan bölgesine ya da alt bölgesine küçük seviyede bir kesi uygulanır. Ardından ise implant yani eklenecek olan protezin direkt olarak memenin dokusunun veyahut göğüs kasının altına yerleştirilebileceği bir cep açılır. 
 3. Açılan cepten gerekli yerleştirme işlemi uygulanır.
 4. Yerleştirme işlemi başarıyla tamamlandıktan sonra; açılan kesi dikilerek bandajlama yöntemiyle sarılır.
 5. Oluşan fazla kanı ve sıvıyı dışarı aktarabilmek, deri altında toplanmasının önüne geçmek için cildin alt bölgesine; oldukça küçük, ince bir tüp bağlanır. Bu sebepten dolayı ameliyat sonrasında 1 günü ameliyat olduğunuz hastane veya klinikte geçirmeniz gerekir.
 6. Oluşabilecek olası enfeksiyon ya da ağrı gibi risklere karşılık ilaçlar reçeteli bir şekilde yazılır ve meme estetiği yapılan bireye reçete teslim edilir.
 7. Aradan geçen ortalama 7 günün sonunda iyileşme tamamlandıysa dikişler alınır. 

Ameliyat Notu: Ameliyatın ardından geçen 14 günlük sürede, uygulama yapılan bölgede şişme, morarma, kızarıklık gibi durumlar meydana gelmesi normaldir. 3 ve 4.haftalarda bu seviye seviye azalış gösterir. Şişkinliğin yanı sıra kollar yukarı – aşağı hareket ettirildiği esnada rahatsızlık hissedilebilir. Bu hissiyatta yine ortalama 4 hafta içerisinde ortadan kaybolacaktır. Hastalar 2 gün istirahat ettikten sonra normal hayata dönüp, günlük işlerini yapabilir. Sadece 3. Haftaya ulaşana kadar herhangi bir nesne kaldırmamak, ani hareket yapmaktan kaçınmak gerekir.

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesinde Neler Yapılmalıdır?

Meme büyütme ameliyatı öncesinde yapılması gereken birçok şey bulunmaktadır. Yine genel göğüs estetiği öncesinde belirttiğimiz hususlar burada uygulanır. Aşama aşama meme büyütme ameliyatı öncesinde yapılacaklar aşağıda yer almaktadır:

 1. İlk işlem genel sağlık taramasıdır. Bu işlem tamamlandıktan sonra göğüs estetiği yaptırmak isteyen hastanın bu işleme uygun olup olmadığı belirlenir.
 2. Göğüs büyütme ameliyatı olacak kişi tarafından istenenler değerlendirilir ve uygulanıp uygulanamayacağına karar verilir.
 3. Eğer kişi 40 yaş üstündeyse; meme kanseri riski bulunduğundan dolayı kesinlikle mamografi çektirmesi zorunludur.
 4. Tıbbı işlemler bunlarla sınırlıdır. Tıbbi işlemlerin yani sıra kişinin direkt kendisini ilgilendiren 2 işlem vardır. Birincisi herhangi bir olumsuz duruma karşı işten 1 ila 2 hafta arası izin almaktır; diğeri ise ameliyattan kesinlikle 1 hafta önce sigara, alkol tüketmemeli, kanı sulandıracak hiçbir ilaç kullanmamalıdır.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrasında Neler Yapılmalı?

Meme büyütme ameliyatı sonrasında göğüslerde hafif ağrılar, kızarıklar ve morluklar normaldir. Fakat bunların da belirli bir sınırı vardır. Bu ve bunun gibi durumların yanı sıra yine birkaç durum Meme büyütme ameliyatı sonrasında yapılması gerekenleri oluşturur.

 1. Uygulama yapılan bölgede şiddetli ağrı, kızarma, yanma ya da yine bölgenin çevresinde meydana gelecek şişliklerde hiç vakit kaybetmeden göğüs estetiği için tercih edilen klinik veya hastaneye başvuru yapılması gerekir.
 2. 1 hafta boyunca herhangi bir şekilde araç kullanmamanız gerekiyor.
 3. 3 ay boyunca 24 saat süreyle balensiz sütyen takmalısınız. 
 4. 4 hafta kadar ağır nesnelerden tamamen uzak durmalı ve bunun yanı sıra özellikle göğüs bölgesini zorlayacak hiçbir egzersiz yapmamalısınız.

Meme Büyütme Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Her ameliyatın olduğu gibi elbette meme büyütme ameliyatının da bir takım riskleri vardır. Bu risklerin ortadan kaldırılma gibi bir şansı yoktur. Kişiden kişiye, uzmandan, kliniğe göre değişir. Fakat genel olarak riskler aşağıda yer aldığı gibidir:

 • Göğüs dokusunun hissiyatı sertleşebilir.
 • Göğüs büyütme amacıyla yerleştirilen protezler yırtılabilir, kırışık ya da kıvrımlara sebep olabilir.
 • Sabitlenen protezler, sabitliğini yitirip; meme içerisinde hareket halinde olabilir.
 • Protez yani implantlarda dalgalanma yaşanabilir. Fakat bu riskin oranı oldukça düşüktür.
 • Göğüslerin büyütülmesi amacıyla koyulan implantlar sebebiyle süt üretiminde azalma ve emzirmede problemler yaşanabilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır? 

Meme büyütme ameliyatını, memeleri normalden küçük kişiler ve sarkık olan kişiler yaptırmaktadır. Meme küçültme ameliyatı da bunun tam tersi olarak memesi büyük olanlar tarafından tercih edilmektedir. Peki meme küçültme ameliyatı nasıl yapılır? Aşamaları nelerdir?

Ameliyat Şartları: 18 yaşından büyük olma şartı meme küçültme ameliyatı için bulunmamaktadır. 18 yaşından küçük kişiler dahil olmak üzere herkese uygulanabilir. Temelde tıbbi sebeplerle uygulanan meme küçültme ameliyatı aynı zamanda estetiksel açıdan görüntü bozukluğunu ortadan kaldırma amacıyla da uygulanabilir. Bu konuda dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken konu, ergenlik döneminde meme küçültme ameliyat olanlar; ilerleyen süreçte ikinci kez bir ameliyata girme durumuyla karşı karşıya kalabilirler. Bu yüzden ameliyatı doğum ve emzirme sürecinden sonraki sürece ertelemek en sağlıklı olandır. 

Ameliyat Süreci: Memenin büyük olması birçok durumda, bireyi olumsuz sonuçlarla karşı karşıya bırakmaktadır. Memelerinin büyük olmasından dolayı dert yanan kişilerde estetik görüntü bozukluğunun yanında aynı zamanda memenin oluşturduğu ağırlık ve hacim; sırtla kolda ağrı gibi birçok problemi beraberinde getirir. Bu ve bunun gibi durumlardan dolayı meme küçültme estetiği ya da bir diğer adıyla meme küçültme ameliyatı tercih edilir.

 1. Hastaya ilk olarak genel anestezi uygulaması yapılır ve yaşayacağı acı oranı minimum seviyeye indirilir.
 2. Meme başına ve memenin etrafında bulunan koyu renkli daireye kesi işlemi uygulanır. Bunun sonrasında ise fazla olan doku, yağ v.b. küçültme işlemi için memeden çıkartılmak suretiyle alınır. Meme ucu; orijinal kana ve sinir beslenmesine bağlı bir şekilde işletim bittikten sonra tekrardan aynı noktaya dikilir.
 3. Meme küçültme işlemlerinde doktorun gerekli gördüğü durumlarda; cildin çevresinden deri atılır ve areola azaltılır. Alttaki meme dokusu küçültülüp, kaldırılır; ardından ise şekil verilir. Çok nadir de olsa karşılaşılabilen durumlardan biri de, çok büyük ve sarkık olan göğüslere meme ucu ile etrafındaki kahverengi dairenin meme üzerinde daha yüksek bir pozisyona çekilerek nakledilmesidir. Ama bu durum oldukça nadir karşılaşılan durumlardandır.
 4. Yeni bir şekil kazandırılan göğüslere destek vermesi için göğüs dokusunun derin noktalarına tıbbi cihazlar yani sütürer yerleştirilir. Ardından küçülen meme; orijinal bir görüntü kazansın diye kesiklerin tamamı bir araya getirilerek toplanır. Cilt dikiş, yapıştırıcı ya da cerrahi bant kullanarak kapatılır ve ardından pansuman işlemiyle bandajlama işlemi gerçekleştirilir.
 5. Gerçekleştirilen operasyon sonrasında fazla kan ve sıvının boşaltılması için cilt altına tüp yerleştirmesi yapılabilir. Bu yerleştirme yapılırsa, göğüs estetiği uygulaması yapılan kişi hastanede 1 gün kalır. 
 6. Tüm bu işlemler bittikten sonra meme estetiği yapılan ve başarıyla sonuç alınan bireye hem enfeksiyon hem de ağrı riskini en alt seviyeye indirmek için antibiyotikle ağrı kesici reçete yoluyla yazılır.
 7. Doktor ameliyat sonrasında göğüslere yapılacak bakımla ilgili detaylı bir şekilde bilgi verir.

Ameliyat Notu: Meme küçültme ameliyatı yaklaşık olarak 2 saatten 4 saate kadar sürebilen bir ameliyat türüdür. İyileşme sürecinde memelere destek vermek; doğru bir şekilde pozisyon almasını sağlamak ve özenli bakımını yapmak amacıyla özel bir giysi giyilmesi gerekmektedir. Yaşam şartlarını oldukça sınırlandıran meme küçültme ameliyatı 4 hafta boyunca kişiye belirli sınırlandırmalar getirir. Fakat operasyonun ardından geçen 1 haftalık sürede normal çalışma şekline (nesne kaldırma, ani hareket etmeme, sık eğilip kalkmamak gibi durumlar yoksa) dönülebilir. 

Görselleri

Göğüs Küçültme Ameliyatı Öncesinde Neler Yapılmalıdır?

Göğüs estetiği konusunda karar verilmişse ve göğüs küçültme ameliyatı tercih edilecekse; ameliyata girmeden önce yapılması gereken birçok şey bulunmaktadır. İşte göğüs küçültme estetiği ya da diğer adıyla göğüs küçültme ameliyatı öncesinde yapılması gerekenler:

 1. Yapılacak olan ilk aşama hastanın tıbbi geçmişi ve genel sağlık durumuna yönelik değerlendirme yapılmasıdır. Doktor gerekli değerlendirmeleri yaparak hastanın ameliyata uygun olup olmadığını belirler. 
 2. Ameliyatın ardından hangi boyutta bir memeye sahip olunacağı ve görünümün nasıl olmasının istendiğine dair beklentiler, istekler doktorla hasta arasında örnekler üzerinden konuşulur.
 3. Doktor, göğüs küçültme ameliyatına dair tüm riskleri ve faydaları eksiksiz olarak hastaya anlatılır. Hastanın kafasında soru işareti kalmayana kadar gerekli bilgiler verilir.
 4. Birkaç tane laboratuvar testi istenir ve sağlık durumu bir kez daha gözden geçirilir.
 5. Eğer ailesinde daha önce kanser teşhisi konulan biri varsa ya da kişi +40 yaşsa mamografi çekilmesi istenir.
 6. Meme dokusunda yaşanacak olan değişimlerin saptanabilmesi ve net bir şekilde ortaya çıkabilmesi için ameliyat öncesiyle sonrasında fotoğraf çekimi yapılır.
 7. 1 günlük hastanede kalma süreci olacağı için bir refakatçı ayarlamanız faydanıza olacaktır.
 8. Ameliyattan önceki 1 hafta içerisinde kesinlikle sigara ya da alkol kullanılmaz. Bunun yanı sıra kan sulandırıcı ilaçlar da asla tüketilmez. Eğer bunlar yapılmışsa doktora kesinlikle söylemeniz gerekir.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

Göğüs estetiği konusunda karar verildi, gerekli işlemler uygulandı ve göğüs küçültme ameliyatından çıkan kişi yeni göğüslerine kavuştu. Peki, şimdi neler yapılmalı? İşte göğüs küçültme ameliyatı sonrasında yapılması gerekenler:

 1. Göğüslerin iyileşme aşaması olan 2-4 haftalık sürede; olabildiğince sınırlı fiziksel aktivitelerde bulunulmalı; nesne kaldırılmamalı, eğil – kalk hareketi zorunlu olmadıkça yapılmamalıdır.
 2. Ameliyatın ardından geçen birkaç aylık sürede kesinlikle balenli sütyen kullanılmamalıdır. 
 3. Doktor tarafından verilecek her türlü bakım talimatı eksiksiz bir şekilde yerine getirilmeli, göğüslerin korunabilmesi ve bakımının tam anlamıyla yapılabilmesi için elastik kompresyon sütyen tercih edilmelidir.
 4. Takip randevularına günü gününe, saati saatine eksiksiz olarak gidilmelidir.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Meme estetiği konusunda; göğüs küçültme, büyütme, sarkık meme düzeltme v.s. tüm uygulamalarda belirli riskler bulunur. Günümüzde sadece göğüs estetiği değil normal zamanda hastanın girebileceği en basitinden diş ameliyatı dahi büyük riskler oluşturabilmektedir. Olasılığı oldukça düşük olsa da, belirli göğüs küçültme ameliyatı riskleri şu şekildedir:

 • Cerrahi olarak değiştirilen hem sol hem sağ memelerin boyutları, şekilleri ve simetrisi yani hizasındaki farklılıkları iyileştirmek amacıyla bir ameliyata daha girilebilir.
 • Cerrah göğüs küçültme ameliyatı yapılırken sağ ve sol göğsün oranının yani simetrisinin tam anlamıyla korunması için çalışır fakat meme büyüklüğüyle şekillerinde düşük olasılıkla bazen farklı değişiklikler olabilir. Areola yani göğüs çevresindeki dairenin de boyutun da azalma yaşanabilir.
 • Nihai sonuç genel olarak kalıcıdır. Fakat yine çok düşük bir olasılıkla kilo alma ya da kaybetme gibi faktörler sebebiyle meme şeklinde ve büyüklüğünde değişimler yaşanabilir.

Göğüs (Meme) Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır? 

Göğüs estetiği noktasında göğüs dikleştirme ameliyatı ile ilgili araştırma yapanlar ya da bu konuda karar verenler emzirme, ani kilo alıp verme durumları, yaşlanma gibi sebeplerden dolayı göğüs sarkıklığı problemiyle karşı karşıya olan kişiler olmaktadır. Bu ameliyat sayesinde göğüs hacmi korunur; sarkan ya da deforme olan göğüsler tekrardan dikleştirilir. 

Ameliyat Şartları: Göğüs dikleştirme ameliyatı 18 yaşından küçükler için “çok önemli bir sağlık sorunu” oluşturmadığı sürece yapılmamaktadır. Bu sebepten dolayı ilk şart 18 yaşından büyük olmaktır. Bir diğer şart ise; sağlıksal açıdan yeterli seviyede olmaktır. Yani herhangi bir ameliyata engel oluşturacak sağlık problemine sahip olmamaktır.

Ameliyat Süreci: Meme dikleştirme ameliyatı; memeyi tekrardan şekillendirmek, sarkıklığı tamamıyla ortadan kaldırmak, aynı zamanda da memeyi küçültmek ya da büyütmek suretiyle yapılmaktadır. Ameliyat süreci çok zorlu bir süreç değildir. 

 1. Meme estetiği konusunda göğüs dikleştirme ameliyatı olacaklara ilk olarak genel anestezi yapılır. Fakat bazı durumlarda lokal anesteziye başvurulabilir.
 2. Göğüs ve göğüs çevresinde bulunan kahverengi alana yani areolaya kesi uygulanır, fazla meme dokusu alınır ve ardından ciltte dikim işlemi uygulanarak pansuman yapılır.
 3. Göğüs dikleştirme ameliyatı için süre 2 saat ila 4 saat arasında değişir. Göğüs estetiği yaptıran kişi %80 ihtimalle operasyon sonrasında belirli bir süre kontrol altında tutulmasının ardından taburcu edilir.

Ameliyat Notu: Ameliyat öncesinde ya da sonrasında göğüslere yapılan bakımlar, riskler ve her türlü olumsuz yan etkiler meme büyütme operasyonu ile aynıdır. Bakım talimatlarına bire bir uygulanması gerekir. 

Meme Dikleştirme Ameliyatı Öncesinde Neler Yapılmalıdır?

Meme dikleştirme ameliyatı ve meme estetiği konusunda karar verilmişse; ameliyata girmeden önce yapılması gereken bir takım işlemler ve uyulması gereken  adımlar bulunmaktadır. Bunlar yapılmadan meme dikleştirme ameliyatı yapılamaz. Meme dikleştirme ameliyatı öncesinde yapılması gerekenler aşağıda yer almaktadır:

 1. Genel sağlık taraması yapılarak, birey ameliyata uygun ya da değil raporu doktor tarafından çıkartılır. Eğer uygunluk durumu yoksa ameliyat gerçekleştirilmez.
 2. Kişinin şikayeti değerlendirilir ve istediği göğüs şekli doktorla birey arasında değerlendirilir.
 3. +40 yaş olan kadınlar ya da ailesinde daha önce kanser vakası bulunanlar mamografi çektirir.
 4. Tamamen iyileşmek ortalama olarak 2 haftaya kadar sürebileceği için kişi kendini garantiye almak adına işinden 2 hafta süreyle izin almalıdır.
 5. Ameliyattan 1 hafta önceye kadar asla sigara ve alkol kullanılmamalıdır. Bunun yanı sıra kan sulandırıcı ilaçlardan da uzak durulması gerekir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

 1. Meme estetiği kapsamında yapılan meme dikleştirme ameliyatına girip; çıktınız. Bu durumda sonrasında nelerin yapılması gerektiği büyük önem taşımaktadır. Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında yapılması gerekenlere tamamıyla uymakla yükümlüsünüz. Aksi takdirde bir takım sağlık sorunları ile karşılaşabilirsiniz.
  1. Göğüslerde normalden fazla ağrı, kızarıklık, yanma ya da göğüs çevresinde veya kahverengi bölüm etrafında beklenmedik bir şişlik yaşanırsa asla göz ardı edilmeden operasyonun gerçekleştirildiği hastane ya da kliniğe başvuruda bulunulması gerekir.
  2. 1 hafta boyunca araç kullanmaktan uzak kalınır.
  3. 3 ay boyunca günde 24 saat balensiz sütyen takma zorunluluğu doğabilir. Bunun talimatını doktorunuz size direkt olarak verecektir.
  4. En az 1 ay boyunca asla ağır kaldırılmamalı ve eğil – kalk hareketleri yapılmamalıdır. 

  Genel sağlık taraması yapılarak, birey ameliyata uygun ya da değil raporu doktor tarafından çıkartılır. Eğer uygunluk durumu yoksa ameliyat gerçekleştirilmez.

 2. Kişinin şikayeti değerlendirilir ve istediği göğüs şekli doktorla birey arasında değerlendirilir.
 3. +40 yaş olan kadınlar ya da ailesinde daha önce kanser vakası bulunanlar mamografi çektirir.
 4. Tamamen iyileşmek ortalama olarak 2 haftaya kadar sürebileceği için kişi kendini garantiye almak adına işinden 2 hafta süreyle izin almalıdır.
 5. Ameliyattan 1 hafta önceye kadar asla sigara ve alkol kullanılmamalıdır. Bunun yanı sıra kan sulandırıcı ilaçlardan da uzak durulması gerekir.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Her ameliyatta risk olduğu gibi, göğüs estetiği kapsamında yapılan göğüs dikleştirme ameliyatında da bazı riskler vardır. Fakat bu risklerin gerçekleşme olasılığı oldukça düşüktür. Bu sebepten dolayı korkmanızı gerektirecek bir durum yok. Bakımı iyi yapıp, doktor talimatlarına uyduğunuz ve iyi bir uzman tercihi yaptığınız sürece sorun yaşamazsınız. İşte olası riskler:

 • Göğüs estetiği ameliyatlarında ödem başta olmak üzere ağrı, kanama ve enfeksiyon oldukça nadir görülen durumlardır. Her ameliyatta olduğu gibi yine meme estetiği ameliyatlarında da derin damarlarda kan pıhtılaşması ve anesteziye alerjik reaksiyon geliştirme konusunda bazı riskler bulunmaktadır. 
 • Göğüs dikleştirme ameliyatı ve genel olarak tüm meme estetiği ameliyatlarında iz kalır. Fakat bu iz zamanla soluklaşır. Ama sonuç olarak kesinlikle soluk da olsa iz kalacaktır.
 • Meme estetiği risklerinden bir diğeri ise meme uçlarında ya da kahverengi bölgede kalıcı ya da geçici his kaybı oluşmasıdır. Ya da hassaslaşabilir.
 • İşlem sonrasında göğüslerde geçici süreli şişkinlikler ve çürükler ortaya çıkabilir.
 • Emzirme zorlaşır.

Meme Estetiği Yaş Sınırlaması Var mı?

Meme estetiği konusunda en fazla merak edilenlerden birisi de yaş durumudur. Meme büyültme ameliyatları asla 18 yaşından küçüklere yapılmaz. Fakat meme küçültme ile meme dikleştirme ameliyatları eğer geçerli bir sağlık sorunu oluşturuyorsa küçük yaşlarda da yapılabilir. 

12 – 13 yaşından itibaren büyük bir hızla gelişmeye başlayan meme; okul çağındaki kızlarda normalden yüksek seviyelerde büyümüşse, hem fiziksel olarak hem de fonksiyonel açıdan rahatsızlık yaratır. Bu çocukların incelenmesi mecburidir. Küçük yaşlarda aşırı meme büyümesine sebebiyet veren hormonal neden veya altta yatan herhangi bir hastalık varsa; bunun tedavisi zaman geçmeden yapılmalıdır.

Aşırı büyüyen meme, meme estetiği konusunda yaş sınırını ortadan kaldırmıştır. Çünkü özellikle 18 yaşından küçük kişilerde fiziksel problemlerin yanı sıra ruhsal problemler de ortaya çıkabilmektedir.

Görselleri

Göğüs Estetiği İyileşme Süreci 

Göğüs estetiği ya da meme estetiği iyileşme süreci çok geniş bir zaman dilimine yayılan süreç değildir. Ameliyat başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra; geçen 6 saatlik sürenin sonunda sıvı gıdaların alınmasına izin verilir. 6 saatten önce kesinlikle sıvı gıda alınmamalıdır.

Meme estetiği yaptıran bireyler; genel olarak 1 gün kontrol altında tutulup taburcu edilirken, gerekli görülmeyen durumlarda aynı gün de taburcu edilebilirler. Ameliyat sonrasında meydana gelebilecek herhangi bir enfeksiyon durumu için 7 gün boyunca kesinlikle antibiyotik kullanılması gerekir.

Göğüs estetiği ameliyatının sonrasında 4.güne gelindiğinde hem sargılar hem de bandajlar doktor kontrolüyle açılır. Eğer ameliyatı gerçekleştiren doktor ameliyatta eriyen dikiş kullanmışsa; dikiş alma işlemine başvurulmaz. Fakat normal dikiş yöntemi kullanmışsa 14.günden itibaren dikişler ince bantlarıyla alınır.

Meme estetiği bittikten sonra geçen 4 haftalık sürenin ardından doktor 6 ay boyunca yapılması gereken egzersizleri birer birer anlatarak eksiksiz bir şekilde uygulamanızı ister. Yapılan göğüs estetiği ameliyatının sonrasında göğüslerin tam olarak şekil alıp son haline kavuşması 4 ay ila 6 ay arasında değişmektedir.