Meme Küçültme Ameliyatı

Meme küçültme ameliyatı; meme estetiği noktasında en çok başvurulan yöntemlerden biridir. Normalden daha büyük göğüslere sahip olmak kişiye hareket özgürlüğü kısıtlaması, fonksiyon kaybı, normalden daha yüksek ağrı binmesi sonucunda bir takım kas ve eklem problemleri doğurabilir. Bu sebepten dolayı meme küçültme ameliyatı uygulanarak; kişinin sağlığında herhangi bir bozulma meydana gelmesinin önüne geçilir. Bu yazımızda meme küçültme ameliyatı ile ilgili tüm detayları sizlerle paylaşacağız.

Meme Küçültme Ameliyatı Nedir?

Meme küçültme ameliyatı, meme boyutundan görünüş olarak rahatsız olanlar, meme boyutu sağlıksal açıdan sıkıntı yaratanlar olmak üzere 2 farklı grup kişi tarafından tercih edilir. Eğer sağlıksal sorunlar varsa; 18 yaşından küçüklerin de olabildiği bu ameliyat, sadece görünüş kaynaklıysa 18 yaşından küçük kişilere yapılmamaktadır. Meme küçültme ameliyatı genel anlamda, büyük göğüsten alınan doku, deri ve yağ tabakasıyla memenin küçülmesini sağlamaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme küçültme ameliyatında ilk olarak hasta genel anestezi uygulamasıyla bayıltılır. Meme başı ve meme başının çevresinde yer alan kahverengi alana yani areolaya bir kesi uygulanır. Bu alanda bulunan keşiden içeri girilir ve fazla doku, yağ, deri; küçültme amacıyla sağlığa zarar vermeden alınabilecek ne varsa alınır. Meme ucu ve areola; orijinal kana ve sinir beslenmesine bağlı bir şekilde tekrardan konumlandırılarak tamamıyla düzgün bir görünüme kavuşturulur.

Gerektiği takdirde cildin çevresinden deri atımı da yapılır. Böylelikle areola azaltılır. Altta yer alan meme dokusunda küçülme meydana getirilir ve şekillendirme süreci başlar. Yeni şekil alan göğüslerin desteklenebilmesi için göğüs dokusunun derinliklerine belirli sütürler yerleştirildikten sonra küçülüş eğiliminde olan memeyi tekrardan şekillendirmek amacıyla kesikler toparlanır. Cilt, dikilip kapatılıp; tamamıyla düzgün bir görünüme kavuştuktan sonra pansuman ve bandajlama uygulaması yapılır. 

Oluşacak fazla kan ve sıvıyı aktarmak adına cilt altına ince tüp yerleştirilebilir. 

Meme Küçültme Ameliyatı Öncesinde Neler Yapılmalıdır?

Meme estetiği oldukça önemli bir konu olduğundan dolayı, meme küçültme ameliyatı öncesinde de yapılması gerekenler bulunmaktadır. Bu yapılması gerekenler; diğer tüm meme estetiği ameliyatları öncesinde yapılması gerekenlerle aynıdır.

 • Meme küçültme ameliyatı yaptıracak olan kişinin hem tıbbi geçmişi, hem de genel sağlık durumu değerlendirme altına alınarak ameliyata uygun olup olmadığı uzmanlarca değerlendirilir. 
 • Ameliyatın ardından meme büyüklüğü ve görünüm beklentisinin ne olduğuna dair meme küçültme ameliyatına girecek kişiyle doktor arasında görüşme gerçekleştirilir ve tüm soru işaretleri konuşulur.
 • Olası risk ve faydaların neler olduğuna dair bilgi alınır.
 • Çeşitli laboratuvar testleri yaptırılması gerekebilir. Bu testler sonucunda meme küçültme ameliyatı yaptıracak olan kişinin ameliyata uygunluğu tekrardan gözden geçirilir.
 • Eğer kişinin ailesinde daha önceden herhangi bir kanser vakası meydana gelmişse; ya da 40 yaşını geçmişse mamografi talep edilir ve çekilir.
 • Meme dokusunda ameliyat sonrasında meydana gelen değişikliklerin saptanabilmesi için ameliyatın hem öncesinde hem de sonrasında fotoğraf çekimi yapılabilir.
 • Meme küçültme ameliyatı büyütme ve sarkık düzeltme ameliyatına kıyasla vücuttan bir parça alınması sebebiyle hastanede ya da klinikte kalınmasını gerektirebilir. Bu yüzden ameliyat öncesinde bir refakatçı ayarlamak iyi olacaktır.
 • Ameliyattan 1 hafta önce kesin suretle sigara ve alkol kullanımının bırakılması, kan sulandırıcı ilaçlardan da uzak durulması gerekir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrasında Neler Yapılmalıdır? 

Meme küçültme ameliyatı sonrasında da yapılması gereken birçok şey bulunmaktadır. Sonuç olarak bir ameliyat geçiren şahıs, meme estetiği yoluyla yeni göğüslerine kavuşmuştur. Yeni göğüslerinin bakımını olabildiğince iyi yapıp, herhangi bir risk faktörü doğurmamak zorundadır. Peki meme küçültme ameliyatı sonrasında neler yapılmalıdır?

 • Meme küçültme ameliyatı sonrasında fiziksel aktiviteler en çok dikkat edilmesi gereken konudur. 2 ila 4 hafta arasında sınırlandırılması gereken fiziksel aktiviteler; eğilip kalkmak, ani hareketlerde bulunmak, uzanmak ve aniden kalkmak olarak çeşitlendirilebilir. Bu hareketleri 4 haftaya kadar çok dikkatli yapmanız gerekir.
 • Ameliyatın ardından geçen birkaç aylık süre zarfında balenli sütyen kullanmamanız gerekiyor. Doktorunuz tarafından da bu uyarı tarafınıza yapılır. Eğer göğüs estetiği konusunda göğüs küçültme ameliyatı olmuşsanız, balenli sütyen göğüslerinize zarar verebilir.
 • Doktor tarafından söylenecek olan her türlü bakım talimatına en ince ayrıntısına kadar uymak gerekir. Göğüslerin koruma altında kalabilmesi için elastik kompresyon sutyen kullanılması zorunludur.
 • Takip randevuları kesin suretle ertelenmeden yerine getirilmelidir. 

Meme Küçültme Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Her ameliyatın belirli riskleri olduğu bilinmektedir. Yine meme küçültme ameliyatı konusunda da bazı riskler vardır. Bu riskler kişisel hatalar sonucu meydana gelebilirken, alanında uzman olmayan ve iyi araştırılmadan gidilen estetik uzmanları tarafından yapıldığında da yaşanabilir. Fakat kişi ameliyat sonrası bakımını eksiksiz yapar, uzmanı da iyi olursa herhangi bir sorun yaşamaz. İşte meme küçültme ameliyatı riskleri:

 1. Cerrahi olarak değiştirilen, sağ ve sol memelerin boyutları; şekilleri ve simetrisinde farklılıklar meydana gelebilir. Bu farklılıkları ortadan kaldırmak için ise daha fazla ameliyat gerekliliği ortaya çıkabilir.
 2. Cerrah her ne kadar göğüsler arasındaki simetriyi korumaya çalışsa da; memelerin büyüklük seviyelerinde ya da şekillerinde bir takım değişiklikler meydana gelebilir. Bunun yanı sıra göğüs ucunun etrafında yer alan ve areola ismi verilen kahverengi bölgede de boyut azalması görülebilir.
 3. Meme küçültme ameliyatı sonucunda genel olarak kalıcı sonuçlar alınsa da; yaşlanma, kilo alımı ya da zayıflama tarzındaki sebeplerle, meme şeklinde, boyutunda ve simetrisinde bir takım değişimler yaşanabilir.